Měkké cíle

Měkké cíle byly rozpracovány v rámci projektu „Identifikace a metody ochrany měkkých cílů ČR před násilnými činy s rozpracováním systému včasného varování“ s identifikačním číslem VI20172019073, podpořeného Ministerstvem vnitra České republiky v letech 2017-2019. Výsledkem projektu jsou dvě certifikované metodiky a systém včasného varování.

První certifikované metodika Identifikace a ohroženosti měkkých cílů (dále jen “IOMC”) je dokument, jenž slouží k podrobnější orientaci v problematice měkkých cílů (dále jen „MC“). V současné době je oblast ochrany měkkých cílů jedním z nejdiskutovanějších témat v oblasti bezpečnosti, ale stále se naráží na otázku, co je měkký cíl a co již není. Metodika má za cíl pomoci bezpečnostním odborníkům, ale také laikům více se v dané problematice orientovat. IOMC představuje postup, jak si sám stanovit, zda je můj objekt nebo pořádaná akce v kategorii měkký cíl a také jaké je jeho míra atraktivity. V dalším kroku se metodika zaměřuje na stanovení ohroženosti. Vychází z metodiky „Vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle“, kterou vydalo CTHH MVČR. Výstupem metodiky je určení, zda je chráněný objekt nebo akce měkký cíl, jaká je míra atraktivity takového objektu pro útočníka a závěrem poslední části je výpočet hodnoty, která určuje celkovou míru ohrožení. Na základě toho jsou měkké cíle rozděleny do tří kategorií (I – III) podle závažnosti ohrožení.

Druhý dokument Metodika ochrany měkkých cílů předpokládá zodpovězení otázek, které nastínila první metodika IOMC, a pracuje výhradně s objekty, které splňují charakteristiku měkkého cíle. Měkký cíl zkoumá z perspektivy vhodnosti konkrétních bezpečnostních opatření, kdy usiluje o adresnost, aby člověk odpovědný za bezpečnost (gestor bezpečnosti) nebyl zbytečně zatěžován variantami, které nejsou vzhledem k jeho úkolu a možnostem relevantní. Dále z množiny relevantních opatření/prostředků ochrany vyděluje ty, které jsou mimo jeho finanční možnosti. Metodika rovněž usiluje o přiměřenost navržených opatření vzhledem k problematice vztahu komfortu užívání měkkého cíle a aplikovaným bezpečnostním opatřením. Užitá metoda je formulována tak, aby tuto jemnou hranici neupozaďovala a čtenáře nevybízela k maximalizaci dostupných opatření na úkor kvality komfortu prostředí.

Výstupem projektu je také specializovaná bezpečnostní aplikace EmNET – systém včasného varování, která je určená pro ochranu a informování měkkých cílů o bezpečnostních hrozbách. Řešení je unikátní především kombinací SW a HW bezpečnostních a informačních prvků do jednoho uceleného komunikačního a informačního systému výměny informací mezi dispečinkem systému a bezpečnostními pracovníky těchto objektů nebo chráněnými osobami.

Měkké cíle – kniha

Mekke-cile-kniha-final

IOMC metodika

Select item to view

IOMC-metodika

MOMeC metodika

MOMeC-cele

Systém včasného varování

Prezentace-mekke-cile